kiri tütreleMa tahaksin kinkida sulle midagi, mis jääb sinuga kauaks – märksa kauemaks kui tavaliselt. Midagi sellist, mis meenutaks mind igal jõuluajal. Ja ma ilmselt tean, mida võin sulle anda. Üks lihtne tõde, mis ei avanud end mulle kohe. Ja kui sina praegu seda mõistad, teeb see su elu palju paremaks. Ja sul ei tule tegemist teha probleemidega, mis puudutavad inimesi, kes pole  midagi kuulnud sellest tõest.

See on lihtne: keegi pole sulle midagi võlgu!

Mida see tähendab?
Kuidas niisugune lihtne väide võib üldse tähtis olla? Võimalik, et sinule veel nii ei tundu, kuid see väide päästab sõna otseses mõttes su elu. Keegi ei ela sinu eest, mu laps. Sest sina oled sina, mitte keegi teine. Igaüks elab enda jaoks, oma õnne nimel. Ja mida varem sa sellest aru saad, seda kiiremini vabaned ootusest, et keegi võib sind õnnelikuks teha.

Mitte keegi ei ole kohustatud sind armastama. Kui keegi sind armastab- tähendab sinus on midagi erilist, mis teeb teda õnnelikuks!

Püüa mõista, mis iseärasus see on, ja võimenda seda, et sind armastataks veel rohkem. Ja kui inimesed teevad midagi sinu heaks, siis selle pärast, et nad seda tahavad. Tähendab sa oled mingil põhjusel neile kallis ja nad tahavad sulle meele järele olla. Kuid mitte seetõttu, et keegi on sulle lihtsalt midagi võlgu. See tähendab, et keegi ei pea sind austama. Mõned inimesed ei ole su vastu lahked. Aga niipea, kui sa oled aru saanud, et inimesed ei ole kohustatud olema sinu vastu lahked, õpid sa vältima  suhtlemist nendega, kes võivad sind haavata. Ja ka sina ei ole neile midagi võlgu. Ja veel kord: keegi ei ole sulle midagi võlgu.

Sina pead saama paremaks ainult enda jaoks.

Ja sel juhul hakkavad teised sinu poole hoidma, tahavad sind toetada ja jagada sinuga kõike vajalikku. On ka neid, kes ei taha sinuga olla, aga viga ei ole sinus. Ja kui nii läheb, siis lihtsalt otsi selliseid suhteid, mida tahad sina. Ärgu võõras mure saagu sinu omaks. Kui sa mõistad, et inimeste austus ja armastus  tuleb välja teenida, ei hakka sa kunagi ootama võimatut ja ei pettu kunagi. Teised ei pea jagama sinuga ei oma mõtteid ega tundeid. Aga kui nad seda teevad, tähendab sa väärid seda. Ja sul on põhjust olla uhke armastuse üle, mida  sa saad, ja  sõprade austuse üle, ja kõige üle, mille oled välja teeninud. Kuid  ära võta neid kui iseenesest mõistetavaid asju, sest nii võid  kergelt kõik kaotada.  Need ei kuulu sulle seadusega, kõik tuleb välja teenida.

Minu kogemus. Mul langes justkui kivi südamelt, kui mõistsin, et keegi pole mulle midagi võlgu. Seni, kuni olin mõelnud, et see pole nii, tegin  liiga suuri jõupingutusi, kui ei saanud soovitut. Keegi ei pea mind lihtsalt niisama austama, minuga sõbrustama, mind armastama. Kokkuvõttes minu suhted ainult võitsid sellest – ma õppisin olema inimestega, kellega ma tahan olla, ja tegema ainult seda, mida tahan teha. Ja see mõistmine andis mulle sõpruse, äripartnerid, armsamad, potentsiaalsed kliendid. See meenutab mulle alati, et soovitu võin ma saada vaid sel juhul, kui mul õnnestub teise inimeseni jõuda. Ma pean mõistma, mida ta tunneb, mis on talle tähtis, mida tahab. Ja alles siis  saan ma ise aru, kas ma tahangi selle inimesega tegemist teha.

Polegi nii kerge paari sõnaga seletada seda, mida mul tuli õppida aastaid. Kuid võib-olla sina loed seda kirja igal jõuluajal ja selle mõte saab pikapeale selgemaks. Loodan, et nii lähebki, sest  see on tõde, mida tasub mõista võimalikult varakult: keegi pole sulle midagi võlgu.

Mina.

Isa kiri kallile tütrele jõuluks.

-Harry Brown

Image by Michal Jarmoluk from Pixabay 

error: Content is protected !!