empaatKas sa tajud tundeid enda ümber ja oled nagu kameeleon, kelle meeleolu muutub vastavalt sellele, millised inimesed sind ümbritsevad?

Oled tundlik kõige ümbritseva suhtes? Tead alati intuitiivselt rohkem kui teised? Sul on piinarikas ja väsitav olla rahvarohketes kohtades?

Suheldes teistega, tunned end tihti kurnatud ja väsinuna? Vajad aega, et olla omaette? Sa tunned justkui ei kuuluks siia maailma? Kõike seda tajudes, ühel hetkel sa tunned, et ei jaksa seda koormat enam kanda. Ja sa ei peagi!

Empaadi tunnused:

 •  Ta tunneb teiste emotsioone ja võtab neid nagu enda omi. Vilunud empaat saab aru kui tegemist on tema enda emotsiooniga või see tuleb väljastpoolt.
 •  Ta võib alati öelda, kuidas keegi ennast tunneb, isegi, kui nad ütlevad midagi muud. Ta võtab seda tavaliselt väga isiklikult, kuigi tegelikult on see lihtsalt teise inimese olemine antud hetkel, mis ei ole tegelikult tavaliselt seotud temaga.
 •  Talle on sisse ehitatud valedetektor.
 •  Ta ei tunne, et kuuluks sellesse maailma. Ta võib tihti ennast tunda nagu kala kuival.
 •  Ta on erakordselt tundlik teiste vajaduste ja tunnete suhtes. Ta tunneb vastutust selle ees, kuidas teised inimesed ennast tunnevad. Empaadid soovivad tihti teiste enesetunnet parandada.
 • Tunneb ennast emotsioonidest ja kõigest muust tihti ülekoormatuna ja kõige alla mattuvat.
 • Kui ta näeb, et keegi on stressis, valus või kannatab, tunneb ta automaatselt ka ennast halvasti. Ta võib isegi tunda nende füüsilist valu, aga kindlasti tunneb nende psüühilist valu.
 •  Tal võib olla tohutu soov teisi aidata, tervendada ja kaitsta. Paljud on loomult tervendajad.
 • Ta võib tunduda tujukas, tagasihoidlik ja endassesulgunud. See, kuidas ta ennast tunneb, võib sõltuda sellest, mis nägu on maailm. Ta võib olla aldis meeleolumuutustele. Kui ta on võtnud endasse liialt negatiivsust, võib ta muutuda vaikseks ja eraklikuks või isegi õnnetuks. Ta ei salli, kui ta peab teesklema õnnelikkust, kuigi tegelikult on ta kurb.
 •  Ta lihtsalt teab asju, ilma et talle oleks midagi öeldud. See on teadmine, mis läheb palju sügavamale intuitsioonist ja kõhutundest.
 •  Tal on valus lugeda ja vaadata vägivaldseid, julmi, negatiivseid ja kurbi uudiseid või filme.
 •  Ta korjab üles teistelt inimestelt füüsilisi sümptomeid, eriti neilt, kes on tema lähedal. Näiteks külmetuse, nohu, silmpõletiku, erinevad valud jne.
 • Tihti võivad tal esineda seedehäired ja alaselja probleemid. Päikesepõimiku tšakra asub kõhu keskel ja see on ka emotsioonide keskus. See on koht, kus tuntakse teiste inimeste emotsioone. Kuna empaat tunneb lisaks enda emotsioonidele ja teiste omi, võib see nõrgestada seda piirkoda ja viia maohaavanditeni. Alaselja probleemid võivad tekkida maandamatusest. Ja kes ei tea, et ta on empaat või ülitundlik, on enamasti kogu aeg maandamata.
 • Ta on väga hea kuulaja. Ta ei räägi tavaliselt palju iseendast, kui just ei ole tegemist väga usaldusväärse inimesega. Ta armastab õppida ja teada saada teistest ning ta on siiralt hooliv.
 •  Ta asetab sageli teiste vajadused enda omadest ettepoole.
 • Pidev väsimus. Ta tunneb tihti ennast energiast tühjana. Seda sellepärast, et teadmatusest ta annab oma energia vabatahtlikult ära.
 • Sõltuvuslik isikupära: alkohol, uimastid, seks, toit on mõned sõltuvused, millega empaat võib sinasõbraks saada, et seeläbi teiste emotsioone blokeerida.
 • Kõik üleloomulik siin maailmas huvitab teda väga ja selles valdkonnas ta ei üllatu kergesti. Isegi paljastused, mida teised inimesed peaks mõeldamatuks, on tema jaoks loomulik. Näiteks oleks ta teadnud, et maailm on ümmargune, kui teised uskusid, et see on lapik.
 • Vajadus üksinduse järele. Ta läheb närviliseks ja rahutuks, kui ta ei saa omaette vaikset aega.
 • Tavaliselt on tal piinarikas ja väsitav olla rahvarohketes kohtades nagu kaubanduskeskused, supermarketid, suured rahvaüritused ehk siis kohtades, kus on koos palju inimesi. Tavaliselt on see koht, kus on kaootiline energia ja inimesed on stressis.
 • Võib juhtuda, et elektroonika ei taha tema läheduses hästi töötada või lakkab üldse töötamast.
 • Suheldes teistega on tal raske olla täielikult tema ise ja tunda iseenda tegelikke tundeid.
 • Ta leiab, et on võimatu teha asju, mida ta ei naudi.
 • Ta taotleb tõde. Ebaõiglus on tema jaoks vale.
 • Talle meeldivad seiklused, vabadus ja reisimine. Ta on vaba hing.
 • Armastab unistamist. Ta võib tundide viisi vahtida kosmosesse, enda maailma ja olla õndsalt õnnelik.
 • Leiab, et rutiin, reeglid ja kontroll on vangistav. Kõik, mis võtab ära tema vabaduse, on kurnav.
 • Talle ei meeldi korralagedus ja segadus. See paneb teda tundma halvasti ja blokeerib energiavoolu.
 • Alati otsib vastuseid ja teadmisi. Vastusteta küsimused võivad teda masendada ja ta püüab leida sellele seletust. Kui ta midagi teada saab, otsib sellele kinnitust. Selle negatiivseks pooleks võib saada aga informatsiooni üleküllus.
 • Ta ei talu nartsissismi. Kuigi ta on väga lahke ja tolerantne inimene, talle siiski ei meeldi, et teda ümbritsevad liialt egoistlikud inimesed, kes asetavad alati ennast esikohale ega kaalu teiste tundeid ja seisukohti peale enda omade.

Suhetes meeldib hoida distantsi ja olla tihti omaette.

 • Meeldib palju viibida looduses ja suhelda loomade ja lindudega. Loodusel on väga oluline osa tema elus.
 • On väga tundlik müra, ereda valguse ja helide suhtes.
 • Tal võib olla ärevuse perioode ilma näilise põhjuseta. Ükskõik mida ta ka ei tee, see ei lähe ära või ta ei saa sellest üle. Tal ei ole õrna aimugi miks.
 • Ta võib olla kliiniliselt masendunud või tunneb meeleolu langust ilma mingi põhjuseta. Ja jälle, ükskõik mida ta ka ei tee, ta lihtsalt ei saa sellest üle.
 • Tunneb tihti süütunnet.
 • Ta on pigem oma mõtetes kui oma kehas. Kui ta on kusagil, kus ta ei tunne ennast mugavalt, või tunneb tüdimust või lihtsalt ei soovi seal olla, siis tihti ta liugleb oma kujutlusvõimesse kaugele ära.
 • Ta on loov. Näiteks muusikas, laulmises, tantsimises, joonistamises, näitlemises või kirjutamises võib empaadil olla tugevaid loovaid sähvatusi ja elavat kujutusvõimet.

Tundsid end ära?

Sa koged seda kõike sellepärast, et sa oled empaat. Sa tunnetad maailma hoopis teistmoodi ja mitmel erineval tasandil, kui teised. See teadmine toob sulle mõistmist ja arusaamist, miks sa nii või teisiti tunned. See on jõud sinu sees, mis vajab avastamist. Sinuga ei ole midagi lahti, vastupidi, see on midagi, millest sa hakkad peagi rõõmu tundma. Sa oled loodud särama! Kui päike.

Empaat on inimene, kellel on võime tunda ja tajuda teiste inimeste emotsioone.

See on ehk empaadi kõige üldisem definitsioon. Tegelikult on ta midagi palju enamat, olles tihti selgelttundja mitmel tasemel. Sõna empaat tuleb kreekakeelsest mõistest empatheia, mis tähendab kirge ja sõna teine pool -patheia, tähendab kannatuste kogemust. Laialdasemalt hakati kasutama sõna empaat (inglise keeles empath) filmi Star Trek ühe tegelaskuju järgi, kes suhtles teiste ja maailmaga vaikides.

Empaat on väga tundlik ümbritsevate energiate suhtes.

Ta võib olla tihti tujukas, kuid tegelikult võivad need lihtsalt olla teiste emotsioonid tema ümber. Tal on kaasasündinud võime intuitiivselt tunda ja tajuda ümbritsevaid energiaid intensiivsemalt. Empaat on keegi, kelle tunnetamise sensorid on erakordselt tundlikud. Kaugemale ulatuva energeetilise piiri tõttu, empaat tunneb ja tihti ka võtab endasse, teiste inimeste valu.

Tavaliselt see küll aitab teisi, pannes neid ennast paremini tundma, leevendades nende vaegusi, aga empaat tunneb ennast seeläbi kurnatuna. Kui sa oled empaat, siis tõenäoliselt kogu oma elu, ilma et sa oleksid ise seda mõistnud ja sellest aru saanud, oled sa olnud mõjutatud teiste inimeste energiatest. Sa oled olnud alateadlikult mõjutatud teiste ihadest, soovidest, mõtetest ja meeleoludest.

Empaadiks olemine on väljakutse.

Ta tunneb kõike, isegi kui ta ei ole sellest ise teadlik. Empaat on tundlik nii nähtava kui ka mittenähtava suhtes, mõistes inimeste kehakeelt, hääletooni, motoorikat ning sõnu. Ta lihtsalt teab teiste inimeste motiive ja kavatsusi.

Sa kas oled empaat või ei ole. Seda ei ole võimalik õpetada ja seda ei ole võimalik õppida selliselt, nagu empaat seda tajub. Kuid iga inimene on tegelikult oma olemuselt empaatiline, mida on võimalik äratada, arendada, mõistmaks ja saamaks paremini aru teistest inimestest. Kuid empaadil on need võimed ja oskused palju sügavamad ja tundlikumad. Empaadiks sünnitakse ja sündides ollakse oskusteta empaat, aga sul on võimalik oma kingitust juhtima õppida.

Empaadid on väga mõistvad teiste inimeste suhtes.

Nad teavad, kui mõne asja taga on veel midagi enamat kui välja räägitakse või näidatakse. Nad on tundlikud televisiooni, filmide, uudiste ja saadete suhtes. Vägivald ja emotsionaalsed draamad, šokeerivad stseenid ja emotsionaalse valu tekitamine võib ajada empaadi kergesti tasakaalust välja ja isegi nutma.

On üsna tavaline, et paljud empaadid, teadmata oma kingitusest, otsivad abi ja leevendust läbi alkoholi, uimastite, seksi, toidu või mõne muu aseaine. Empaadiks olemine tähendab, et sa oled alati vastuvõtlik teiste inimeste tunnetele ja energiatele. Tihti on ta teadlik lähedaste inimeste tervislikust olukorrast ja vaimsest seisundist, isegi kui nende füüsiline vahemaa on väga suur.

On tavaline, et empaat läheb endast välja või tunneb ennast väga halvasti näiliselt ilma mingi põhjuseta. Hiljem avastades, et samal ajal keegi tema lähedastest elas üle midagi traumeerivat.

kes on empaatPaljud empaadid kogevad kroonilist väsimust, tundlikkust seoses keskkonnaga või seletamatuid valusid päevast päeva.

Kõik see kogetav tuleneb suure tõenäosusega välistest teguritest, mitte neist endist. Empaat elab siin maailmas, kogudes teiste inimeste emotsioone, energiaid ja karmat.

Nad on nagu psüühilised käsnad, mis korjavad üles teiste inimeste psüühilise ja emotsionaalse seisundi, milleks enamasti on negatiivsed emotsioonid, nagu valu, kannatused, kurjus, stress jne.

Nad saavad aru, kui keegi on valudes ja soovivad, et ta tunneks ennast paremini. Empaat on rahusobitaja. Ebakõlad tekitavad temas ebamugavustunnet ja seetõttu ta juba alateadlikult kulutab oma energiat, et harmoniseerida õhkkonda. Nad imevad endasse nii palju psüühilist prahti, et lõpuks nad ummistuvad. Mida aeg edasi, seda rohkem ja rohkem tunneb ta ennast seetõttu õnnetu ja masendununa. Ta võib isegi tunda, just nagu läheks hulluks.

Empaadil on kalduvus rohkem tunda, mis toimub väljaspool teda, kui mis toimub tema sees.

See võib põhjustada empaadil omaenda vajaduste ignoreerimist. Ta võib olla nagu magnet. Isegi täiesti võõrad inimesed leiavad, et on väga lihtne ja kerge rääkida empaadile ka oma kõige isiklikumatest asjadest. Enne kui nad sellest arugi saavad, on nad juba avanud oma südame ja hinge empaadile, kuigi nad ei kavatsenud seda teha teadlikult. See juhtub inimese alateadvuses, kus ta tajub intuitiivselt, et empaat on kaastundlik ja mõistev kuulaja.

Empaadid võivad olla entusiastlikud, rõõmsad, kaasahaaravad, hetke nautimas, kui ka ülimalt humoorikad kõige ebatavalisematel hetkedel. Teiselt poolt võivad neil olla sagedad tujumuutused, mis tulenevad neid ümbritsevate inimeste emotsioonide endasse imemisest. Nende meeleolu võib muutuda välgukiirusel, olles ühel hetkel ülirõõmus ja järgmine hetk väga kurb.

Paljud empaadid ei mõista, mis nende sees toimub. Nad ei tea, et nüüd nad tunnevad teise inimese emotsioone, nagu enda omi ning samal ajal peegeldades neid ka välja. Nad võivad olla segaduses, et ühel hetkel on kõik hästi ja siis järgmisel tunnevad end masendununa ja üksikuna. Empaadi sellisest ühendust maailmaga on vaja mõista nii neil endil kui ka teistel.

Kui empaat on ümbritsetud rahu ja armastusega, siis tema keha omastab selle ja puhkeb õitsele.

-Kadri Riisik (www.empaat.ee)

Image by khaled Aljaber from Pixabay 

error: Content is protected !!