mis on tsakrad

Tšakrad ehk inimese energiakeskused.

Sõna “Tšakra” tähendab sanskriti keeles ratast. Idamaades kujutatakse tšakraid sageli lootoseõitena, igaühel erinev arv kroonlehti. Tšakrad on pöörlevad kettasarnased peenenergia sõõrid, mis imavad endasse kõrgemaid energiaid, samuti universaalset elujõudu, ning teisendavad need inimkehale sobivasse vormi.

Tšakrad etendavad olulist rolli inimese kehalises, vaimses ja emotsionaalses tervises ning toimivad võimsate akudena, mis energiseerivad kogu keha. Kuigi tšakrad ei ole füüsilised, mõjutavad need oluliselt seda, kuidas me kehalisel tasandil talitleme.

 

1-tsakra-muladhara1. Juurtšakra (Muladhara)

VÄRVUS: Punane

ELEMENT: Maa

FUNKTSIOON: Ellujäämine

NÄÄRMED: Neerupealsed

KROONLEHTI: Neli

AISTING: Lõhn

IHAD: Füüsiline kontakt

VÄLJAKUTSE: Mõelda enne tegutsemist

VÕTMESÕNA: Kehaline

MANTRA: LAM

Tšakra asub lülisamba alumises osas sabalülide piirkonnas ning selle ülesanne on meid maandada-kindlalt kahe jalaga maa peal hoida. Juurtšakra toodab elujõudu ja energiat ning ehedat elus olemise tunnet. Kõige algelisemal tasandil sümboliseerib see ellujäämisinstinkti. Emotsionaalsel tasandil annab tšakra julgust, tugevust ja vastupidavust. See tšakra valitseb meie lõhnataju ning keha tahkeid osi nagu hambad, luud ja küüned. Kui juurtšakra on ülestemuleeritud, muutub inimene domineerivaks, enesekeskseks ning hakkab sõltuma rahast, võimust ja seksist.

 

2-tsakra-svadhistana 2. Sakraaltšakra (Svadhishthana)

 

VÄRVUS: Oranž

ELEMENT: Vesi

FUNKTSIOON: Seksuaalsus, loovus, mõnutunne

NÄÄRMED: Munasarjad, munandid

KROONLEHTI: Kuus

AISTING: Maitse

IHAD: Lugupidamine ja tunnustus

VÄLJAKUTSE: Armastada ja aidata teisi

VÕTMESÕNA: Sotsiaalne

MANTRA: VAM

Sakraaltšakra asub kõhupiirkonnas ristluu tasandil, umbes viis sentimeetrit nabast allpool. Kui see tšakra on blokeeritud või ei toimi nii, nagu peaks, võivad inimesel tekkida artriit, probleemid põie- ja kuseteede või seksuaalsusega, mistõttu väheneb ka isiklik vägi. Kui tšakra on ülestimuleeritud, muutub inimene agressiivseks ja manipuleerivaks.

 

3-манипура3. Päikesepõimiku tšakra (Manipura)

 

VÄRVUS: Kollane

ELEMENT: Tuli

FUNKTSIOON: Tahe, isiklik vägi

NÄÄRMED: Pankreas

KROONLEHTI: Kümme

AISTING: Nägemine

IHAD: Mõistmine

VÄLJAKUTSE: Suhelda armastatud inimestega tulemuslikult

VÕTMESÕNA: Intellekt

MANTRA: RAM

Manipura tähendab “naba kalliskivi”. Päikesepõimiku tšakra asub naba ja rinnaku vahel. See tšakra annab meile isiklikku väge, soojust, enesekindlust ja õnnetunnet, ning on ühtlasi eluterve enesehinnangu allikas. Kui tšakra tõhusalt toimib, tegeleb see toidu imamise ja lõhustamisega ning hoolitseb seedeelundite töö ning kehalise heaolutunne eest.

Emotsionaalsel tasandil soodustab see loovust, optimismi, usaldust, kindlustunnet ja enesest lugupidamist. Negatiivse eluhoiakuga inimeses võib see tekitada aga hoopis viha ja vaenulikkust. Kui tšakra on ülestimuleeritud, on inimene ülemäära nõudlik, perfektsionistist töönarkomaan. Kui tšakra on alastimuleeritud, jääb inimesel puudu enesekindlusest, ta on teiste reaktsioonide ja arvamuste suhtes liialt tundlik ning arvab, et tema ei saa olukordi ja sündmusi kontrollida. see võib omakorda luua eelsoodumuse maohaavade ja muude maoprobleemide tekkimiseks.

 

4-tsakra-anahata4. Südametšakra (Anahatha)

VÄRVUS: Roheline

ELEMENT: Õhk

FUNKTSIOON: Armastus

NÄÄRMED: Harknääre

KROONLEHTI: Kaksteist

AISTING: Puudutamine

IHAD: Armastada ja olla armastatud

VÄLJAKUTSE: Olla enesekindel

VÕTMESÕNA: Emotsioonid

MANTRA: JAM

Südametšakra asub rindkere keskel, südamega ühel joonel. Seda tähistav sanskritikeelne sõna anahatha tähendab “rabamatu” või “alistamatu”. Südametšakra seostub sisemise ja tingimusteta armastuse, harmoonia, osavõtliku mõistmise, tervendamise ja puudutamisaistinguga.

Emotsionaalsel tasandil soodustab see kaastunnet, enese tunnustamist ning lugupidamist enda ja teiste vastu. Kui südametšakra on alastimuleeritud, muutub inimene ülemäära tundlikuks, ülemäära kaastundlikuks ning tal on vajadus teistele liiga palju anda. Kui aga tšakra ülestimuleeritud, on inimene valdushimuline, kontrolliv, nõudlik ja kamandav ning tujukas.

 

5-tsakra-vishudha5. Kõritšakra (Vishuddha)

 

VÄRVUS: Sinine

NELJAKORDSUS: Püsiv märk

FUNKTSIOON: Kommunikatsioon, loovus

NÄÄRMED: Kilpnääre ja parakilpnääre

KROONLEHTI: Kuusteist

AISTING: Heli

IHAD: Sisemine rahu

VÄLJAKUTSE: Riskeerida

VÕTMESÕNA: Kontseptsioonid

MANTRA: HAM

Kõritšakra asub kõri tasandil. Seda tähistav sanskritikeelne sõna vishuddha tähendab “puhas” või “ehe”. Kõritšakra on suhtlemise ja eneseväljenduse tšakra, mis valitseb eelkõige kõnelemist. Emotsionaalsel tasandil soodustab see idealismi, armastust ja mõistmist. Kui see tšakra on tasakaalustatud, valdab inimest rahulolu, meelerahu, tugev usk, ning ta oskab tajuda õiget ajastust. Kui see tšakra on ülestimuleeritud, muutub inimene upsakaks, pealetükkivaks ja sarkastiliseks. Ta räägib palju, kuid teisi kuulata ei taha. Kui tšakra on alastimuleeritud, on inimene sõnakehv, nõrk, kartlik, puiklev ja ebausaldusväärne.

 

6-tsakra-adzna6. Laubatšakra (Ajna)

 

VÄRVUS: Indigo

NELJAKORDSUS: Muutuv märk

FUNKTSIOON: Intuitsioon, mõte, taju

NÄÄRMED: Ajuripats

KROONLEHTI: Üheksakümmend kuus

IHAD: Olla harmoonias Universumiga

VÄLJAKUTSE: Muuta unistused tegelikkuseks

VÕTMESÕNA: Intuitsioon

MANTRA: OM

Laubatšakra asub otsmikul, vahetult kulmude kohal. Seda tähistav sanskritikeelne sõna ajna tähendab “käsklus”. See on tabav nimetus, sest laubatšakra käsutab vaimu ja kontrollib kõiki ülejäänud tšakraid.

Emotsionaalsel tasandil suurendab see tšakra igapäevase maailma mõistmist, muutes meid teadlikuks oma spirituaalsest olemusest. Kui laubatšakra on ülestimuleeritud, muutub inimene uhkeks, autoriteetseks ja manipuleerivaks. Alastimuleerituse korral on inimene häbelik ja uje, kõhklev, ei suuda ennast kehtestada ning on vastuvõtlik pingepeavaludele.

 

7-tsakra-sahasrara7. Kroontšakra (Sahasrara)

 

VÄRVUS: Lilla

NELJAKORDSUS: Kardinaalmärk

FUNKTSIOON: Ühtsus jumalikkusega

NÄÄRMED: Käbinääre

KROONLEHTI: Üheksasada seitsekümmend kaks

IHAD: Universaalne mõistmine

VÄLJAKUTSE: Kasvada teadmuses ja tarkuses

VÕTMESÕNA: Spirituaalsus

Kroontšakra asub pealael. Kroontšakra tasakaalustab ja harmoniseerib meie olemuse sageli vastuolulisi tahke. See valitseb ka inimnatuuri müstilist ja spirituaalset tasandit, mis võimaldab meil jõuda sisekaemuseni ja mõista kõikide elusolendite omavahelist seotust. Kroontšakrat ei saa aktiveerida enne, kui kõik ülejäänud tšakrad on läbi töötatud ja täiesti tasakaalustatud. Kui kroontšakra on tasakaalustatud, toob see valgustust ning kogu kõiksusega üks olemise tunnet.

Kroontšakra ülestimuleerimise korral tunneb inimene meeleheidet, masendust ja hävituskirge. Ilmselt vaevavad teda ka tõsised migreenihood. Kui kroontšakra on alastimuleeritud, on inimene endassetõmbunud ega suuda kogeda elurõõmu.

http://meditation-portal.com/
Tunnuspilt Image by Okan Caliskan from Pixabay 

 

error: Content is protected !!