Valge tee on kõige naturaalsem ja kõige vähem töödeldud tee.
Jook on kerge ja eriti aromaatne. Valge tee on külluslikult tervistava toimega – pidurdab inimkeha rasvarakkude arenemist, vähendab kolesterooli, on veresoonkonna haiguste ärahoidmisel abiks, on vähihaiguste ennetaja ja tõhusa antibakteriaalse toimega, kasulik südamele ning vähendab isegi hambakattu.
Must tee on tugev antioksüdant kogu organismile.
Südamehaiguste riski vähendaja, hambakatu ja halva suulõhna ennetaja, ennetab vähkkasvajaid, tugevdab luid ja organismi immuunsust, vähendab stressi ja diabeedi riski, on seedesüsteemi korrastaja ja tugevdaja , suurendab energiataset ja mis peamine – õnnetunnet.
Roheline tee sisaldab palju rohkem parkhappeid ja kofeiini kui must tee.
Roheline tee on samuti tugev antioksüdand, vähihaiguste ennetaja, vähendab kolesterooli, alandav vererõhku, on antibakteriaalse ja viirusevastase toimega. Samuti:
- Ennetab ja kiirendab paranemist külmetustest ja gripist.
- Ennetab halba suulõhna.
- Aitab ennetada ja kergendada teise tüübi diabeeti.
- Blokeerib võtmeretseptoreid allergiliste reaktsioonide tekitamisel.
- Aitab Parkinsoni haiguse all kannatajaid.
- Aeglustab HIV viiruse protsessi.
- Säilitab tervisliku vedeliku tasakaalu.
- Leevendab väsimust ja stressi.
- Naharakkude imuunsüsteemi tõstmine
- Artriidi kergendamine ja ennetamine.
- Vähendab rabanduse riski.
- Ennetab osterporoosi.
- Vähendab suitsetajatel DNA kahjustust.
- Vananemise tunnuste edasi lükkamine.
- Parandab luustruktuuri.
- Ennetab ohtlikku verehüübimist.
- Kalorite põletamine – rohelist teed kasutatakse kasvavalt osana tervislikust dieedist, kuna see võib mängida rolli kehakaalu ja koosseisu kontrollimisel läbi termogeneesi või rasva oksüdatsiooni aktiviseerumisega või mõlemaga korraga. See töötab, suurendades energiakulu ja termogeneetilisi omadusi, mis edendavad rasvade põletamist.
Oolong on musta ja rohelise tee vahepealne, milles on ühendatud musta ja rohelise tee parimad maitse-ja aroomiomadused.
Ka sisaldab ta kaks korda rohkem kofeiini, kui must tee ning on väga vitamiinirikas ja vürtsikas. Peetakse maailma aromaatsemaks teeks ja nimetatakse teetäiuslikkuseks. Oolong sobib hästi Hiina toitude juurde. Omab organismi üldtoniseerivat, vastupanuvõimet tugevdavat toimet, reguleerib seedetegevust.
Regulaarsel tarvitamisel väheneb vere kolesteroolisisaldus, kehakaal võib langeda rasvkoe intensiivsema lõhustumise arvel, samas aitavad tees sisalduvad ained eemaldada organismist jääkaineid, mis vabanevad rasvkoe lagunemisel.
Naturaalselt maitsestatud teed.
Värskete kuivatatud õitega teed tunti Hiinas rohkem kui 2000 aastat tagasi. Kasutusel olid lootos-, jasmiini-, krüsanteemi- ja litšipuu õied.
Aromatiseeritud teed.
Lõhnateede ehk aromatiseeritud aluseks võib olla nii roheline kui must tee. Lõhnaaine lisatakse juba valmis teepurule. Selleks kasutatakse essentse, eeterlikke õlisid kui ka aroomiaineid. Tihti lisatakse maitseomaduste mitmekesistamiseks naturaalsele teele kuivatatud õisi, puuvilju ja vürtse. Juba mitmed tuhanded aastad tagasi kasutati taimi, õisi ja juuri rahvameditsiinis raviks, paljusid taimeteesid juuakse niisama tänaseni
ROOIBOS
Ei sisalda teiini, küll aga kasulikke vitamiine ja antioksüdante, maitselt täidlane. Juuakse ka piimaga nagu musta teed. Esiteks on rooibos täiesti kofeiinivaba. Ergutavat toimet tal seetõttu pole, kuid sobib hästi just rahustava joogina. Menukas on see jook nendegi inimeste hulgas, kes mitmesugustel põhjustel kofeiini tarbida ei saa. Rooibosi soovitataksegi näiteks unehäirete, stressi ja närvisüsteemi ülierutuvuse korral. Teiseks, rooibosis leidub kümneid antioksüdante, kusjuures ka nende koguhulk on suur.
HIBISCUS ehk karkade tee.
On Araabia maades väga tuntud ja levinud õietee, mida juuakse nii kuumalt kui külmalt. Värvuselt meenutab jõhvikamahla, keedetakse koos õitega või lastakse tõmmata kuumas vees 10 minutit.
Ta tugevdab kapillaare, aitab sõltuvalt olukorrast kas alandada või kergitada vererõhku, alandab kolesterooli taset. On antibakteriaalse toimega, mõjutab soodsalt maksa ja kõhunäärme talitlust, omab allergiavastast toimet, kaitseb alkoholi toksilise mõju eest. Jooki soovitatakse kõikidele vanusegruppidele, sest ta kustutab janu, reguleerib söögiisu ja parandab seedimist.
On täheldatud, et külm jook alandab, kuum jook aga kergitab vererõhku.
Karkade koostisesse kuuluvad puuviljahapped, asendamatud aminohapped, mikroelemendid, kompleksvitamiinid, sealhulgas vitamiin C, biflavonoidid. Hibiskuses sisalduv kvertsitiin parandab nägemist, võtab silmadelt väsimuse, aitab organismil puhastuda, väljutades mittevajalikud ainevahetusjäägid.
Tee stimuleerib sapi tootmist, suurendab maksa kaitsevõimet ebasoodsatele mõjudele, parandab ainevahetust. Hibiskuse koostisesse kuuluvad vitamiinid ja mikroelemendid täidavad organismi elujõu ja toonusega, suurendades selle vastupanuvõimet nakkushaiguste suhtes.
HONEYBUSH ehk meepõõsa tee.
Lõuna-Aafrika mereäärsete mägialade igihalja põõsa korje käib 2-3 aasta tagant uute võrsete mahalõikamise teel. Kogu vars purustatakse ja tehakse teeks. Magus, kuid vähetuntud, ei sisalda kofeiini ja parkainete sisaldus on madal. Mõnus magus maitse ja ilus merevaigukollane värvus teevad selle tee eriti sobivaks lastele. Sisaldab hulgaliselt C-vitamiini ja mineraalaineid. Leevendab menopausi vaevusi kuna sisaldab fütoöstrogeene.
HEMP ehk kanepitee.
Ei ole narkootilise toimega, selle uimastavate ainete sisaldus on olematu. Infusioon saab mõnusalt ürdine ja värskelt rohune.
MATE Tuntud paraguai või jesuiitide tee, kasutatakse ka terminit yerba mate.
Lõuna-Ameerika astelpõõsa kuivatatud lehed hakitakse ja neist valmib tee. Juuakse spetsiaalse kuivatatud kõrvitsa seest, mida kaunistab hõbedast või metallist äär.
Et lehepuru ei satuks suhu, juuakse läbi metallist kõrre – bombilla. Seda kõrt võib kasutada ka rooibose ja teiste peenikese puruga teede joomiseks.
Mate toime organismile:
- Võtab näljatunde ära, aga samas annab energiat, mineraalaineid, aminohappeid ja vitamiine, nagu toit. Kui kofeiin on närvisüsteemi simulant, siis matejook on terve ainevahetuse simulant. Kiirendab süsivesikute seedimist ja seeläbi kiirendab kalorite põletamist. Mate suurendab keha termogeneesi ehk soojatootmist ja kiirendab seeläbi ainevahetust ning põletab rasvu.
- Vähendab kogukolesterooli ja LDL- kolesterooli-sisaldust kehas-seega vähendab ta veresoonkonna haiguseid. Samuti omistatakse talle südant tugevdavaid omadusi.
- Tõstab vitaalsust ja energiatasetningparandab kontsentratsioonivõimet ja mõtlemise kiirust, aga ilma selliste kõrvalnähtudeta nagu ülierutuvus või närvilisus. Mate joomine vähendab nii vaimset kui füüsilist väsimust ja tõstab depressiivsete meeleolu. Parandab füsioloogiliselt unestruktuuri, säilitades normaalse unetsüklite vahekorra.
- Stimuleerib keha immuunsüsteemi ja vere valgeliblesid efektiivsemalt toimima. Otsest toimet immuunsuse tõstjana ei ole suudetud tõestada, aga arvatakse, et põhjuseks on matejoogi äärmiselt mineraalaine-ja vitamiinirikas koostis- need on ju aga väga olulised immuunsüsteemi stimulaatorid.
- Lõõgastab silelihaseid, aga stimuleerib südamelihast. Mate vähendab lihastes piimhappe hulka, seeläbi peaks ta olema eriti kasulik sportlastele taastava vahendina.
- Parandab seedimist ja tasakaalustab soolemotoorikat. Need, kel on kõht kinni, hakkab soolestik tööle ja need, kel pidevalt kõht lahti- korrastub omakorda see probleem. Tema toimel aeglustub mao tühjenemine ja seetõttu ei teki pikemat aega näljatunnet. Ta võib toimida leebelt kõhtulahtistava ja uriinieritust soodustava vahendina.Matel olevat ka maksa kaitsev ja taastav toime.
- Polüfenoolid on võimsad antioksüdandid, mis aeglustavad raku vananemist ja on üliolulised mitmete rakukahjustuste ärahoidmisel. Antioksüdandid tõstavad raku kaitsevõimet erinevate kahjustuste vastu ja seeläbi kaitsevad organismi haiguste tekke eest. Matet seostatakse ka vähivastase toimega, aga teaduslikke uuringuid selle kohta on vähe. Üks on kindel, kui matejooki juua valmistamistemperatuuril 70-80 kraadi, siis on tal vähkitekitav toime! Nimelt aldistavad kõik liigkuumad joogid kroonilisele suu limaskesta, söögitoru ja mao rakukahjustusele, mis võib viia vähi tekkeni. Seega mõõdukas teejoogi jahutamine suupärasele temperatuurile on tervislik.
- Tuntuimad polüfenooliallikad on punane vein ja roheline tee. Mates on peaaegu 3 x rohkem polüfenoole kui punases veinis, 5x rohkem kui rohelises ja 6 x rohkem kui mustas tees.
-Delia
Infoallikas: internet
Tunnuspilt Photo by Joanna Kosinska on Unsplash