Kuidas saame üksteise armastuskeelt rääkida, kui oleme haavunud, vihased või täidetud mineviku läbikukkumisega?
Vastus sellele küsimusele peitub inimloomuse olemuses. Oleme olendid, kes on loodud valikuid tegema. Meil on võimalus ka halbadeks valikuteks, mida on samuti meist vist igaüks teinud. Oleme kõik lausunud kriitilisi sõnu ja kellelegi sellega valu põhjustanud. Me ei tunne selle üle uhkust, aga sel hetkel tundus niisugune teguviis ainuvõimalik.
Kehvad valikud minevikus ei tähenda seda, et peaksime neid ka tulevikus kordama. Selle asemel võime öelda: „Palun andeks, mul on kahju, et sulle haiget tegin. Tahaksin, et seda edaspidi enam ei juhtuks. Tahaksin Sind su armastusekeeles armastada. Tahaksin rahuldada kõik Sinu vajadused.”
-Gary Chapman, “Armastuse viis keelt”.
Lugedes seda raamatut tekkis mitmeid mõtteid armastuse teemadel, millest mõnda tahaksin ka siin jagada. Armastus ON valik, kuid mida meie tihti teeme? Me solvume ja asume kaitsepositisooni. Kui näeme, et meie partner ei saa meist aru ja nii mitu aastat järjest, muutume ükskõikseks, meil kaob huvi teineteise vastu ja nii edasi…
Muide, siin ei ole süüdlasi, lihtsalt inimesed elavad teadmatuses. Lihtsalt ongi nii, et inimesed ei ole teadlikud sellest, et neil on vabadus valida. Ja ka armastuses. Kui me valime oma partnerit armastada, siis arvatavasti tuleb meil teha miskit mida me varem teinud ei ole. Miks? Sest kui me tahame, et meie partner oleks õnnelik peame me näitama oma armastust tema vastu Tema armastusekeeles, sest muidu ei pruugi ta meist aru saada.
Ma ei hakka Gary Chapmani raamatut ümber jutustama. Kellel huvi on, siis otsige see raamat üles ja lugege, Need teadmised mida sealt saate võivad ära hoida pereprobleeme.
Aga kas Teie ise teate, mis on Teie armastuse keel?
Millised siis need armastusekeeled on?
Tunnustussõnad.
Kui Teie partneri armastusekeel on näiteks tunnustussõnad, Teie aga üritate oma armastust Talle näidata kalleid kingitusi ostes, või hullult panustate sellesse, et Temaga koos käia igal pool, temaga rohkem aega veeta või hoopis kallistate teda ja nunnutate. Kuid temale tundub see kõik mõtetu ja see kõik ei ütle talle, et te armastate teda, SEST Teie ei ole talle kunagi öelnud, et ta on tubli, ja saab väga hästi oma tööga hakkama. Kõik mida ta teeb tuleb tal väga hästi välja. Kui teie partner ei kuule Teie suust tunnustussõnu, arvab ta, et te ei armasta.
Kvaliteetaeg.
Kui partneri armastusekeel on kvaliteetaeg, siis olge ettevaatlik kui soovite ilma temata välja minna (ja kui te teete seda regulaarselt?…) Selle inimese jaoks on oluline, et Teie olete temaga koos, teete tema asju koos, räägite Tema asjadest koos. Et te konkreetselt võtate aega oma partneri jaoks ja tegelete Tema asjadega. See ei tähenda, et Teid tahetakse kontrollida. Nad vajavad tähelepanu. Nad ei solvu selle peale, et te lähete üksi välja lõbutsema. Vaid selle peale, et te kulutate seda aega kellegi teise peale.
Kingituste saamine.
Siin on kõik väga lihtne. Mida rohkem kingitusi, seda parem. See võib olla ükskõik mida, väike pisike kingitus teeb inimest õnnelikuks 🙂
Teenimiskunst.
Te võite kinkida kingitusi, tunnustada ja veeta kogu aeg selle inimese kõrval, aga kui te ei korista, ei pese pesu, ei triigi ja süüa ka ei tee, siis on lõpp. Ja tunnebki see inimene, et ta ei ole armastatud.
Füüsiline puudutus.
See armastusekeel pani mind mõtlema. Kui teisi keeli saab õppida, siis see armastusekeel peaks ikka ka endal armastusekeeleks olema, sest kui sa ei ole harjunud teist inimest kallistama ja puudutama igal võimalikul hetkel ja sulle on see nii öelda koormaks, siis see suhe vist kaua ei toimi. Sest selline inimene konkreetselt vajab teise inimese lähedust ja kui sa ei ole ise valmis temaga igal vabal hetkel armastust jagama siis tunneb ta ennast väga halvasti. Sa võid teda tunnustada, aidata tal kõik tema asju ära teha, võid terve päev tema kõrval veeta, aga kui sa teda ei puuduta (füüsiliselt) siis ülejäänu ei loe.
Õppigem siis rääkima teineteisega tema armastuse keeles. Selle raamatu järgi on “Armastus kuni surm meid lahutab” täitsa võimalik ja teostatav!
Asi on ainult valikutes ja oma soovis Teist inimest õnnelikuks teha.
-Delia